Hyppää sisältöön

Ajankohtaista

Ammattilaiset kokoontuvat Helsinkiin

27.5.–5.6.2026

Kilpailun säännöt uudistuvat

Kilpailun sääntöjä on uudistettu, ja niissä on ensi vuonna kolme kilpailusarjaa: 15−18 -vuotiaat juniorit, 19-21 -vuotiaat nuoret ammattilaiset ja 22−25 -vuotiaat seniorit.  Lisäksi sukupuolikategoriat (miehet/naiset) on poistettu.
Kanallisbaletissa ja -oopperassa nähdään seitsemän näytöstä, joissa kansainvälinen tuomaristo arvioi kilpailijoita: kolme alkuerää klassista balettia, kaksi välierää nykytanssia sekä kaksi finaalinäytöstä. Välierien aikana käydään myös nykytanssikoreografiakilpailu. Kansainvälisen tuomariston puheenjohtajana toimii Suomen kansallisbaletin taiteellinen johtaja Javier Torres.
Kilpailu huipentuu 5.6. Gaalaan, jossa jaetaan palkinnot ja nähdään kilpailijoiden ja vierailevien tähtien esityksiä. Palkintojen yhteissumma on 90.000 euroa ja pääpalkinto – Jane Erkko -palkinto – on 20.000 euroa.

Baletin ammattilaiset kokoontuvat Helsinkiin

Kilpailun aikana järjestetään myös The Royal Ballet Schoolin kuusipäiväinen koulutus baletinopettajille.

Kilpailun yhteydessä järjestään 5.-7.6.2026 Positioning Ballet Conference -tapahtuma, joka kokoaa Helsinkiin balettiryhmien ja -oppilaitosten johtajia. Helsingin kansainvälinen balettikilpailun ohessa järjestettävä tapahtuma tukee kilpailun tavoitetta edistää nuorten tanssijoiden verkostoitumista ja työllistymistä.
Positioning Ballet -säätiön tavoitteena on luoda kestävä verkosto, joka tukee tanssin ja baletin taiteellisia johtajia ympäri maailmaa, kokoontuen jakamaan kysymyksiä, haasteita, onnistumisia ja huolia kollegoidensa sekä ulkopuolisten asiantuntijoiden kanssa.kysymyksiä, haasteita, onnistumisia ja huolia kollegoidensa sekä ulkopuolisten asiantuntijoiden kanssa.
Lisätietoa:  Positioning Ballet Conference 2026 – Companies & Schools | Positioningballet

FI EN SV