HIBC 1984–2016

Helsingin kansainvälisen balettikilpailun voittajat

1. kilpailu vuonna 1984

SENIORIT

1. Natalia Tshehovskaya (Neuvostoliitto)
2. Kirsi Aromaa (Suomi)
3. Sylvie Guillaumin (Ranska)

1. Oliver Matz (DDR)
2. Vadim Pisarev (Neuvostoliitto)
3. Jukka Aromaa (Suomi)

JUNIORIT

1. Caroline Campo (BRD)
2. Kirsten Lammersen (BRD)
3. Kazumi Ushio (Japani)

1. –
2. –
3. –

KOREOGRAFIT

1. Eddy Toussaint (Kanada)
3. Nina Marttinen (Suomi), Ysabelle Taylor (Englanti)


2. kilpailu vuonna 1991

SENIORIT

1. –
2. Barbara Bears (USA)
3. Suzanne Rubio (Kanada)

1. –
2. Bakhitzan Smagulov (Neuvostoliitto)
3. Aidar Akhmetov (Neuvostoliitto)

JUNIORIT

1. Pollyanna Ribeiro (Brasilia)
2. Tan Yuanyuan (Kiina)
3. Lei Zhao (Kiina)

1. –
2. Kim Savéus (Ruotsi)
3. –

KOREOGRAFIT

Robert North (USA)
Mark Godden (Kanada)
Tero Saarinen (Suomi)


 3. kilpailu vuonna 1995

GRAND PRIX
Barbora Kohoutková (Tsekki)

SENIORIT

1. Egle Spokaite (Liettua)
2. Katja Björner (Ruotsi), Nina Hyvärinen (Suomi)
3. –

1. Andrei Ivanov (Venäjä)
2. Daryl Brandwood (Australia)
3. Jonas Lundqvist (Suomi)

JUNIORIT

1. Barbora Kohoutková (Tsekki)
2. Zhang Jian (Kiina)
3. Elizabeth Mertz (USA)

1. Han Po (Kiina)
2. Stanislav Jermakov (Viro)
3. Almicar Moret (Kuuba), Michael Eaton (Yhdysvallat)

KOREOGRAFIT

Philip Morris Choreography Award
Ntsikelelo G. Cekwana (Etelä-Afrikka)
Krysztof Pastor (Puola)
Daryl Brandwood (Australia)
Philip Morris Choreography Encouragement Award
Mei Wang (Kiina)


4. kilpailu vuonna 2001

GRAND PRIX
Yao Wei (Kiina)

SENIORIT

1. –
2. Hwang Hye Min (Korea), 5 000 €
3. –

1. Zdenek Konvalina (Tshekin tasavalta), Anton Korsakov (Venäjä), molemmat 7 000 €
2. Sergei Upkin (Viro), 5 000 €
3. Wang Yi (Kiina), 3 000 €

JUNIORIT

1. Fang Zhong-Jing (Kiina),
Nokia Award For Young Talent 3 000 €
2. Sarah Kora Dayanova (Ranska), 2 000 €
3. Yoko Kaneta (Japani), 1 000 €

1. Thiago Bordin (Saksa),
Nokia Award For Young Talent 3 000 €
2. Yudai Fukuoka (Japani), 2 000 €
3. Huang Zhen (Kiina), 1 000 €

KANNUSTUSPALKINNOT

Nuorelle lahjakkuudelle, 500 €
Joseph Phillips (USA)
Suomen Tanssitaiteilijain Liiton kannustuspalkinto, 2 000 FIM
Sara Vuorinen (Suomi)

KOREOGRAFIT

Philip Morris Choreography Grand Prix
Cláudia Martins & Rafael Carriço (Portugali)
Philip Morris -palkinnot
Lára Stefánsdóttir (Islanti), 6 000 €
Arja Tiili (Suomi), 4 000 €
Nokia Award, 4 000 €
Pontus Lindberg (Ruotsi)


5. kilpailu vuonna 2005

GLORIA GRAND PRIX
Daniil Simkin (Saksa)

SENIORIT

1. Iana Salenko (Ukraina), 7 000 €
2. Jurgita Dronina (Liettua), 5 000 €
3. Melissa Hough (USA), 3 000 €

1. –
2. Yu Zheng (Kiina), 5 000 €, Dastan Chinybayev (Kazakstan), 5 000 €
3. Shidong Sheng (Kiina), 3 000 €, Marian Walter (Saksa), 3 000 €

JUNIORIT

1. Cao Shuci (Kiina), 3 000 €
2. Eszter Ledán (Unkari), 2 000 €
3. Megan Grey (USA), 1 000 €

1. István Simon (Unkari), 3 000 €
2. Joseph Gorak (USA), 2 000 €
3. Mathias Dingman (USA), 1 000 €

KOREOGRAFIT

Choreography Award
Fei Bo (Kiina), Remembrance, 3 000 €
Jorma Elo (Suomi), On Fast Strings, Two Fast, 3 000 €
Viktor Plotnikov (Ukraina), Crazy Nun, 3 000 €

MUUT PALKINNOT

Fintra Inspiring Achievement Prize
Richárd Szabó (Unkari), 1 000 €
Quenby Hersh (USA), 1 000 €
Kirsti Paakkanen’s Encouragement Prize
Brooklyn Mack (USA), 1 000 €
Maria Seletskaja (Viro), 1 000 €
Cao Chi Thanh (Vietnam), 1 000 €
Union of Finnish Dance Artists’ Encouragement Prize
Aino Ettala (Suomi), 500 €


6. kilpailu vuonna 2009

GLORIA GRAND PRIX
Xiaoyu He (Kiina)

SENIORIT

1. Haijing Yao (Kiina), 8 000 €
2. Yu Guo(Kiina), 6 000 €
3. Magda Matejkova (Tsekin tasavalta) 3 500 €

1. Jun Shuang Huang, (Kiina) 8 000 €
2. Brooklyn Mack (USA), 6 000 €, Avetik Karapetyan (Armenia), 6 000 €
3. Maxime Quiroga (Ranska), 3 500 €

JUNIORIT

1. Maria Baranova (Suomi), 3 500 €
2. Camille Bracher (Etelä-Afrikka), 2 500 €
3. Meaghan Hinkis (USA), 1 500 €

1. Jeffrey A. Cirio (USA), 3 500 €
2. Lonnie Weeks (USA), 2 500 €
3. Junxiong Zhao (Kiina), 1 500 €
4. Gergely Leblanc (Unkari), 1 500 €

KOREOGRAFIT

Choreography Award
Marco Goecke, (Saksa) Affi, 2 250 €
David Jonathan (Belgia), 303, 2 250 €

MUUT PALKINNOT

Pessi & Illusia Prize for a best couple (Doris Laine & Heikki Värtsi)
Hong Yu Guo and Wenjun Zhang, 3 000 €
Union of Finnish Dance Artists’ Encouragement Prize
Maria Baranova (Suomi), 500 €


7. kilpailu vuonna 2012

GLORIA GRAND PRIX
Yun Wang (Kiina), 15 000 €

SENIORIT

1. Candice Adea (Filippiinit), 8 000 €
2. Maria Baranova (Suomi), 6 000 €
3. Ekaterina Oleynik (Valko-Venäjä), 3 500 €

1. –
2. Rodrigo Almarales (Kuuba), 6 000€, Ruichen Sun (Kiina), 6 000 €
3. Andrei Cozlac (Romania), 3 500 €

JUNIORIT

1. Alys Shee (Kanada), 3 500 €
2. Dingwen Ao (Kiina), 2 500 €
3. Katherine Higgins (USA), 1 500 €

1. Taiyu He (Kiina), 3 500 €
2. Francesco Gabriele Frola (Italia), 2 500 €
3. Jinchang Gu (Kiina), 1 500 €

KOREOGRAFIT

Choreography Award
Francesco Frola (Italia), Magnificat, 2 000 €
Tisa Zhang (Kiina), My First Modern Dance, 2 000 €

TUOMARISTON ERITYISPALKINNOT

Paras ei-kilpaileva partneri
Ye Wang (Kiina), 2 000 €
Paras Pas de Deux -tekniikka
Jean-Marc Cordero (Filippiinit), 2 000 €
MARIMEKKO DANCE DESIGN PRIZE
koreografi Fei Bo (Kiina), Sacrifice, 2 000 €
MARIINSKII TEATTERIN YSTÄVÄT SUOMESSA RY:N PALKINTO PARHAASTA TSHAIKOVSKIN MUSIIKIN TULKINNASTA
Yun Wang ja Yang Jiao (Kiina), 2 500 €
SUOMEN TANSSITAITEILIJALIITON PALKINTO LAHJAKKAALLE SUOMALAISELLE NUORELLE TANSSIJALLE
Suvi Honkanen 1 000 €


8. kilpailu vuonna 2016

JANE ERKKO GRAND PRIX
Kim Heesun (Etelä-Korea), 15 000 €

SENIORIT

1. Xinlu Zhan (Kiina), Yimeng Sun (Kiina), 7 000 €
2. –
3. Yoshiko Kamikusa (Kanada), 3 500 €

1. –
2. Byul Yun (Etelä-Korea), 6 000 €
3. Takatoshi Machiyama (Japani), Kengo Nishioka (Japani), 3 000 €

JUNIORIT

1. So Jung Shin (Etelä-Korea), 3 500 €
2. Fangqi Li (Kiina), 2 500 €
3. Yeojin Shim (Etelä-Korea), 1 500 €

1. Zhuming Chen (Kiina), 3 500 €
2. Yuedong Sun (Kiina), 2 500 €
3. Frederico Loureiro (Portugali), 1 500 €

KOREOGRAFIT

Koreografiapalkinto
Jae Deok Kim (Etelä-Korea), Aria, 2 000 €

TUOMARISTON ERITYISPALKINNOT

1. palkinto Pas de deux -sarjassa
Hojin Jeon (Etelä-Korea), 1000 €
Kannustuspalkinnot
Matthew Cunningham (Yhdysvallat), 1 000 €
Magili Chadbourne (Yhdysvallat), 1 000 €
Chongzheng Guan (Kiina), 1 000 €
Attitydi-kannustuspalkinto
Suvi Honkanen (Suomi), 1 000 €