HIBC 1984–2016

Vinnarna av Helsingfors internationella balettävling

1:a tävling 1984

SENIORKLASSEN

1. Natalia Tshehovskaya (Sovjetunionen)
2. Kirsi Aromaa (Finland)
3. Sylvie Guillaumin (Frankrike)

1. Oliver Matz (DDR)
2. Vadim Pisarev (Sovjetunionen)
3. Jukka Aromaa (Finland)

JUNIORKLASSEN

1. Caroline Campo (BRD)
2. Kirsten Lammersen (BRD)
3. Kazumi Ushio (Japan)

1. –
2. –
3. –

KOREOGRAFER

1. Eddy Toussaint (Kanada)
3. Nina Marttinen (Finland), Ysabelle Taylor (England)


2:a tävling 1991

SENIORKLASSEN

1. –
2. Barbara Bears (Förenta Staterna)
3. Suzanne Rubio (Kanada)

1. –
2. Bakhitzan Smagulov (Sovjetunionen)
3. Aidar Akhmetov (Sovjetunionen)

JUNIORKLASSEN

1. Pollyanna Ribeiro (Brasilien)
2. Tan Yuanyuan (Kina)
3. Lei Zhao (Kina)

1. –
2. Kim Savéus (Sverige)
3. –

KOREOGRAFER

Robert North (Förenta Staterna)
Mark Godden (Kanada)
Tero Saarinen (Finland)


3:e tävling 1995

GRAND PRIX
Barbora Kohoutková (Tjeckien)

SENIORKLASSEN

1. Egle Spokaite (Litauen)
2. Katja Björner (Sverige), Nina Hyvärinen (Finland)
3. –

1. Andrei Ivanov (Ryssland)
2. Daryl Brandwood (Australien)
3. Jonas Lundqvist (Finland)

JUNIORKLASSEN

1. Barbora Kohoutková (Tjeckien)
2. Zhang Jian (Kina)
3. Elizabeth Mertz (Förenta Staterna)

1. Han Po (Kina)
2. Stanislav Jermakov (Estland)
3. Almicar Moret (Kuba), Michael Eaton (Förenta Staterna)

KOREOGRAFER

Philip Morris Choreography Award
Ntsikelelo G. Cekwana (Sydafrika)
Krysztof Pastor (Polen)
Daryl Brandwood (Australien)
Philip Morris Choreography Encouragement Award
Mei Wang (Kina)


4:e tävling 2001

GRAND PRIX
Yao Wei (Kina)

SENIORKLASSEN

1. –
2. Hwang Hye Min (Korea), 5 000 €
3. –

1. Zdenek Konvalina (Tjeckien), Anton Korsakov (Ryssland), 7 000 €
2. Sergei Upkin (Estland), 5 000 €
3. Wang Yi (Kina), 3 000 €

JUNIORKLASSEN

1. Fang Zhong-Jing (Kina),
Nokia Award For Young Talent 3 000 €
2. Sarah Kora Dayanova (Frankrike), 2 000 €
3. Yoko Kaneta (Japan), 1 000 €

1. Thiago Bordin (Tyskland),
Nokia Award For Young Talent 3 000 €
2. Yudai Fukuoka (Japan), 2 000 €
3. Huang Zhen (Kina), 1 000 €

STIPENDIER

Young Talent Prize 500 €
Joseph Phillips (Förenta Staterna)
Union of Finnish Dance Artists, 2000 FIM for a Finnish dancer
Sara Vuorinen (Finland)

KOREOGRAFER

Philip Morris Choreography Grand Prix
Cláudia Martins & Rafael Carriço (Portugal)
Philip Morris -priser
Lára Stefánsdóttir (Island), 6 000 €
Arja Tiili (Finland), 4 000 €
Nokia Award, 4 000 €
Pontus Lindberg (Sverige)


5:e tävling 2005

GLORIA GRAND PRIX
Daniil Simkin (Tyskland)

SENIORKLASSEN

1. Iana Salenko (Ukraina), 7 000 €
2. Jurgita Dronina (Litauen), 5 000 €
3. Melissa Hough (Förenta Staterna), 3 000 €

1. –
2. Yu Zheng (Kina), 5 000 €, Dastan Chinybayev (Kazakstan), 5 000 €
3. Shidong Sheng (Kina), 3 000 €, Marian Walter (Tyskland), 3 000 €

JUNIORKLASSEN

1. Cao Shuci (Kina), 3 000 €
2. Eszter Ledán (Ungern), 2 000 €
3. Megan Grey (Förenta Staterna), 1 000 €

1. István Simon (Ungern), 3 000 €
2. Joseph Gorak (Förenta Staterna), 2 000 €
3. Mathias Dingman (Förenta Staterna), 1 000 €

KOREOGRAFER

Koreografipriser
Fei Bo (Kina), Remembrance, 3 000 €
Jorma Elo (Finland), On Fast Strings, Two Fast, 3 000 €
Viktor Plotnikov (Ukraina), Crazy Nun, 3 000 €

ANDRA PRISER

Fintra Inspiring Achievement Prize
Richárd Szabó (Ungern), 1 000 €
Quenby Hersh (Förenta Staterna), 1 000 €
Kirsti Paakkanen’s Encouragement Prize
Brooklyn Mack (Förenta Staterna), 1 000 €
Maria Seletskaja (Estland), 1 000 €
Cao Chi Thanh (Vietnam), 1 000 €
Union of Finnish Dance Artists’ Encouragement Prize
Aino Ettala (Finland), 500 €


6:e tävling 2009

GLORIA GRAND PRIX
Xiaoyu He (Kina)

SENIORKLASSEN

1. Haijing Yao (Kina), 8 000 €
2. Yu Guo (Kina), 6 000 €
3. Magda Matejkova (Tjeckien) 3 500 €

1. Jun Shuang Huang, (Kina) 8 000 €
2. Brooklyn Mack (Förenta Staterna), 6 000 €, Avetik Karapetyan (Armenien), 6 000 €
3. Maxime Quiroga (Frankrike), 3 500 €

JUNIORKLASSEN

1. Maria Baranova (Finland), 3 500 €
2. Camille Bracher (Sydafrika), 2 500 €
3. Meaghan Hinkis (Förenta Staterna), 1 500 €

1. Jeffrey A. Cirio (Förenta Staterna), 3 500 €
2. Lonnie Weeks (Förenta Staterna), 2 500 €
3. Junxiong Zhao (Kina), 1 500 €
4. Gergely Leblanc (Ungern), 1 500 €

KOREOGRAFER

Koreografipriser
Marco Goecke, (Tyskland) Affi, 2 250 €
David Jonathan (Belgien), 303, 2 250 €

ANDRA PRISER

Pessi & Illusia Prize for a best couple (Doris Laine & Heikki Värtsi)
Hong Yu Guo och Wenjun Zhang, 3 000 €
Union of Finnish Dance Artists’ Encouragement Prize
Maria Baranova (Finland), 500 €


7:a tävling 2012

GLORIA GRAND PRIX
Yun Wang (Kina), 15 000 €

SENIORKLASSEN

1. Candice Adea (Filippinerna), 8 000 €
2. Maria Baranova (Finland), 6 000 €
3. Ekaterina Oleynik (Vitryssland), 3 500 €

1. –
2. Rodrigo Almarales (Kuba), 6 000€, Ruichen Sun (Kina), 6 000 €
3. Andrei Cozlac (Rumänien), 3 500 €

JUNIORKLASSEN

1. Alys Shee (Kanada), 3 500 €
2. Dingwen Ao (Kina), 2 500 €
3. Katherine Higgins (Förenta Staterna), 1 500 €

1. Taiyu He (Kina), 3 500 €
2. Francesco Gabriele Frola (Italien), 2 500 €
3. Jinchang Gu (Kina), 1 500 €

KOREOGRAFER

Koreografipriser
Francesco Frola (Italien), Magnificat, 2 000 €
Tisa Zhang (Kina), My First Modern Dance, 2 000 €

ANDRA PRISER

Best non-competing partner
Ye Wang (Kina), 2 000 €
Best pas de deux technique
Jean-Marc Cordero (Filippinerna), 2 000 €
MARIMEKKO DANCE DESIGN PRIZE
Koreograf Fei Bo (Kina), Sacrifice, 2 000 €
FRIENDS OF THE KIROV OPERA IN FINLAND PRIZE FOR THE BEST TCHAIKOVSKY INTERPRETATION
Yun Wang och Yang Jiao (Kina), 2 500 €
UNION OF FINNISH DANCE ARTISTS ENCOURAGEMENT PRIZE FOR A TALENTED FINNISH YOUNG DANCER
Suvi Honkanen (Finland), 1 000 €


8:a tävling 2016

JANE ERKKO GRAND PRIX
Kim Heesun (Sydkorea), 15 000 €

SENIORKLASSEN

1. Xinlu Zhan (Kina), Yimeng Sun (Kina), 7 000 €
2. –
3. Yoshiko Kamikusa (Kanada), 3 500 €

1. –
2. Byul Yun (Sydkorea), 6 000 €
3. Takatoshi Machiyama (Japan), Kengo Nishioka (Japan), 3 000 €

JUNIORKLASSEN

1. So Jung Shin (Sydkorea), 3 500 €
2. Fangqi Li (Kina), 2 500 €
3. Yeojin Shim (Sydkorea), 1 500 €

1. Zhuming Chen (Kina), 3 500 €
2. Yuedong Sun (Kina), 2 500 €
3. Frederico Loureiro (Portugal), 1 500 €

KOREOGRAFER

Koreografpris
Jae Deok Kim (Sydkorea), Aria, 2 000 €

ANDRA PRISER

1:a prisen för Pas de deux
Hojin Jeon (Sydkorea), 1000 €
Stipendier
Matthew Cunningham (Förenta Staterna), 1 000 €
Magili Chadbourne (Förenta Staterna), 1 000 €
Chongzheng Guan (Kina), 1 000 €
Attitydis stipend
Suvi Honkanen (Finland), 1 000 €